Spojené státy připravují Čechy o zlatou medaili mužů

V odvetě zápasu předkola, kterou Češi vyhráli na penalty 6:5, zůstali Američané s úsměvem a slavili zisk zlaté medaile u mužů výhrou 4:0 nad Čechy.

Mickey Bertschild nastartoval věci pro tým USA gólem v přesilovce v prvním a J. B. Hurlbert skóroval ve druhém. Birtchild vstřelil svůj druhý gól v zápase v posledním framu a Zayn Toure přidal další a zvýšil na 4:0.

Xavier Wendt zastavil všech 29 střel, kterým čelil.

„A to znamená svět.“ „Začalo to před několika týdny, nazvali jsme to „Operace Zlatá medaile“ a od prvního dne to byl náš cíl,“ říká Burchild. „Znamená to, že svět toho dosáhne s touto skupinou. Máme dobrý tým, dobrého brankáře a dobré lidi kolem sebe. Takže jsme do tohoto zápasu šli velmi sebevědomě.“

Birchild vedl Američany v bodech devíti (čtyři góly, pět asistencí) ve čtyřech zápasech, ale pro USA to byl vyrovnaný útok po celý turnaj. Hurlbert zaznamenal sedm bodů, Parker Trottier a Torrey po pěti bodech a Logan Stewart zaznamenal gól a tři asistence.

Cesta Američanů ke zlatu se však neobešla bez výzev. K tomu, aby v předkole porazili Slovensko, potřebovali penaltový rozstřel a poté prohráli na penalty s Čechy. V semifinále šly Spojené státy znovu k pokutovým kopům a porazily Kanadu 6:5.

Trenér USA Joe Bonnett byl potěšen schopností svého týmu vyhrát finále v základní hrací době.

„Měli jsme tři (semifinálové) zápasy a byli jsme trochu zvědaví, jestli se můžeme pokusit vyhrát v základní hrací době,“ říká. „Ale věděli jsme, že hrajeme dobrý hokej celou dobu a naším cílem bylo jen jeden den a každý zápas se zlepšovat, a myslím, že to náš tým dokázal a dokázali jsme odehrát dobrý (finálový) zápas.“

V zápase o bronz u mužů Kanada poskočila do vedení 3:0 v první třetině nad Finskem, ale Finové se vrátili silní a zvítězili 5:4 v rozstřelu.

READ  Velká Británie omráčí Španělsko, aby postoupilo; Češi se utkají se Spojenými státy ve výhře vítěz bere vše

Gekko Laitinen a Luka Arko skórovali za Finsko v první třetině a po 15 minutách vedli 3:2 proti Kanadě, poté Wilmer Kallio a Viljo Kahkonen vstřelili branky ve druhé třetině a ve třetí třetině udělali pro Finsko 4:3.

Kanaďan Matthijs Preston skóroval v posledním framu a vynutil si penaltový rozstřel, zatímco Eilis Oronen a Matthijs Mielniemi vstřelili jediné góly v rozstřelu a Finsko tak získalo bronzovou medaili.

Carter Isler předvedl za Kanadu 32 zákroků na 36 střel a Peri Lamy zablokoval 29 z 30 střel poté, co nahradil Williama Jamalse ve finské síti.