Olympiáda/Kitaguchi získává zlato v hodu oštěpem po bouřlivé diskusi s českým trenérem

PAŘÍŽ – Haruka Kitaguchi se stala první atletkou z Japonska, která vyhrála zlatou olympijskou medaili v atletických disciplínách jiných než maraton, když vyhrála soutěž v hodu oštěpem na olympijských hrách v Paříži.

Šestadvacetiletý hráč byl jedním z favoritů na zisk zlaté medaile poté, co loni vyhrál mistrovství světa v atletice v Budapešti.

Její vítězství na Stade de France 10. srpna však přišlo po nedávných nezdarech a těžkých neshodách s jejím dlouholetým českým trenérem Davidem Sekeracem.

Kitaguchi, který trénuje v Česku pod Sekiracem už více než pět let, se s ním začátkem tohoto roku pohádal kvůli tréninkovým metodám.

Jedné noci v polovině května jsem podal 16bodovou žádost, napsanou na třech listech papíru A4, trenérovi v Národním tréninkovém centru v Tokiu.

Zpočátku někdo znalý němčiny její slova tlumočil, ale Kitaguchi se dostal do bouřlivé debaty se Sikiracem v češtině. Nakonec se rozplakala.

Na konci setkání, které trvalo více než dvě hodiny, se oba objali a zavázali se, že pro olympijské hry v Paříži udělají maximum.

Kitaguchiina vítězná série od července loňského roku skončila na 11, když se v červnu umístila na druhém místě v mezinárodní soutěži.

Na červencovém IAAF Diamond League Championships skončila čtvrtá.

V Paříži Kitaguchi snadno prošel předkolem prvním hodem dlouhým 62,58 metru 7. srpna.

Poté, co vyhrála finále 10. srpna hodem dlouhým 65,80 metru, což je její osobní maximum v této sezóně, Kitaguchiová si na tribuně pevně potřásla rukou se Sekirakem.

Její zlatá medaile je první medailí, kterou Japonka získala ve vrhačské soutěži na olympijských hrách.

„Byly chvíle, kdy jsem si myslel, že už nebudu schopen více pracovat, ale teď se cítím skvěle,“ řekl Kitaguchi.

Když byla Kitaguchi na základní škole, její mimoškolní rozvrh byl plný všech druhů lekcí: plavání, badmintonu, gymnastiky, klavíru, anglické konverzace a intenzivních lekcí.

READ  Přichází česká vlna obránců

Kitaguchi pokračovala ve cvičení plavání a badmintonu na střední škole, ale připojila se k atletickému klubu na střední škole Asahikawa Higashi na Hokkaidó.

Začala cvičit hod oštěpem pod dohledem Masamiho Matsuhashiho, klubového trenéra, a asi po dvou měsících se stala nejlepší ve sportu mezi středoškoláky na Hokkaidó.

Matsuhashi řekla, že Kitaguchiová měla výjimečně silná a pružná ramena a že její badmintonové zkušenosti jí umožnily hladce házet oštěpem.

Kitaguchi s nostalgií vzpomíná na své dny ve středoškolském atletickém klubu.

„Mohla jsem pokračovat v soutěži díky panu Matsuhashimu a mým tehdejším přátelům. Jsem opravdu vděčná,“ řekla.