Českou republiku držel zadní střed

Ze všech postů ve fotbale asi nejméně vzbudí rozruch střední obránce. Opravdu, to je to nejlepší, v co může kdokoli, kdo hraje na této pozici, doufat: pokud divák nezaznamená středního obránce hrajícího v zápase, pravděpodobně to znamená, že nebyl obětí nebo neudělal chybu, že prohrál hru. . Tímto způsobem dobří středoví obránci provozují svůj obchod v relativní anonymitě, přičemž pouze někteří kvalitní obránci dosáhnou statusu skutečného jména. Co si střední obránce rozhodně nepřeje, je, aby se stal řečníkem jeho chyb, což je nešťastná situace, do které se 24letý český obránce Ruben Hranac dostal po porážce své země 2:1 s Portugalskem v úvodním zápase. mistrovství Evropy 2024.

Svádět veškerou vinu za prohru Česka na jednoho muže je nespravedlivé, ale ani to tak není. Který nespravedlivé. Oba góly Portugalska padly chybou Hranace, a přestože ani jedna z chyb nebyla katastrofální a jeden z nich byl vlastně docela smolný, je logické, že kdyby prostě odehrál neznámou hru, mohli by Češi skórovat. překvapit třemi góly. Body ze skupiny F jsou preferovány.

Udělejme scénu: Jak se očekávalo v zápase mezi favoritem z blízkého turnaje a silným týmem, Portugalsko brzy kontrolovalo hodně míče a mělo většinu šancí. V tomto období, které by se dalo zhruba nazvat prvním poločasem a prvních 15 minut druhého poločasu, se česká obrana ohnula, ale nezlomila, což Portugalsku umožnilo hrát nebezpečné zápasy, ale nikdy neinkasovalo.

Velký podíl na tom má portugalský hrotový útočník před brankou. Cristiano Ronaldo není zrovna vyplavený, ale zdaleka nedosahuje svého vrcholu a mít ho jako středního útočníka má Portugalsku skoro víc škody než užitku. V 62. minutě před úvodní brankou vystřelil Ronaldo pětkrát a branku nevstřelil. To rozhodně není nic jako Ronaldův konverzní poměr, i když ve věku 39 let to není mnoho. Některé chyby byly obzvláště netypické:

READ  Česká podpora jaderného povstání v energetické krizi: Energetika a životní prostředí

Další útočníci Portugalska následovali vedení muže, kterému se přizpůsobili: během úvodní hodiny a dvou minut měli Portugalci 14 střel oproti pouhé jedné pro Čechy, a přesto nedokázali otevřít skóre. V 62. minutě to byla vlastně druhá česká střela, která se nakonec dočkala branky, když si Lukas Provod našel míč u nohy mimo vápno a od vzdálenější tyče vypálil perfektní curlingovou střelu připomínající pondělní otvírák Rumunska, který prosadil portugalský brankář pryč. Diogo Costa v síti.

Bohužel se teď musíme vrátit do Hranače. Sedm minut po Provodově úžasném gólu poslal Vitinha z Paris Saint-Germain míč do pokutového území. Nuno Mendes dokázal trefit ruce Jindřicha Staňka a míč, který brankář zablokoval, se odrazil od nohy Hranáče do zadní sítě, aby vyrovnal:

Abychom byli spravedliví, byla to smůla, že ten gól vůbec padl a Hranác nečekal, že mu míč spadne z nohy do ní. Stalo se, a pokud ano, nikdo by to nemusel. Všimněte si jeho vlivu v této hře. Druhý gól Portugalska byl ale méně omluvitelný. Poté, co Češi bezvýsledně odolávali většímu portugalskému držení míče – v období mezi prvním a druhým gólem Portugalska měli Iberové držení míče 69 procent, ale měli jen čtyři střely, z nichž žádná nebyla zvlášť nebezpečná – Dvojice náhradníků od portugalského manažera Roberta Martinez změnil výsledek, ale ne samostatně.

Pedro Neto, křídelník Wolverhamptonu, zachytil v 91. minutě dlouhý míč u brankové čáry a dokázal náhlým zastavením setřást svého obránce, než zamířil k pokutovému území. Poté vypálil nízký centr doprostřed, který se nakonec dostal až k nohám Francisca Conceiçãa, 21letého křídelníka Porta, který ho dokázal napálit do sítě a zajistit Portugalsku tři body. Jediný problém je, že na cestě do Conceição měl Hranac jedinečnou příležitost zablokovat nízký kříž. Jeho reakce byla příliš pomalá na to, aby míč jednoduše uklidil, místo toho se pokusil zavřít nohy a zablokovat ho nohama. Míč zasáhl jeho nohy a přihrál přímo Conceiçãovi, který bez váhání vstřelil vítězný gól:

READ  Obhájce titulu USA se střetne se Slovenskem při zahájení juniorského mistrovství světa

Aby byl hráč profesionálním sportovcem na úrovni, na kterou Hranác startoval na mistrovství Evropy s velmi dobrým týmem, musí mít krátkou paměť. Zda Hranac na to má, ukáže příští zápas proti ostatním poraženým Gruzii, protože tento úvodní zápas byl pro středního obránce Viktorie Plzeň nezapomenutelný. Není správné říkat, že Česká republika zasloužit si Vyhrát tento zápas; Portugalsko vlastně většinu zápasu dominovalo a s trochu lepším zakončením nebo méně vyspělým útočníkem ve středu zálohy mohli Portugalci poměrně pohodlně vyhrát.

O to bolestnější jsou ale Hranácovy chyby; Tato hra byla pro Čechy k mání a nyní se budou muset přeskupit a shromáždit kolem svého obránce, aby zachránili turnaj, který je ještě ztížený dvěma chybami, které se mohou stát každému. Aby se to stalo Hranacovi, je těžké, ale týmy musí být dokonalé odshora až dolů, aby dokázaly překonat překážky tohoto kalibru. Češi budou muset doufat, že se podobných chyb v budoucnu vyvarují, jinak by tento zápas mohl být předzvěstí těžkých časů.