Badon prodlužuje své vedení v ERC Rally navzdory náročnému českému Zlínu v Baerum Rally

Dvojité proražení pneumatiky v osmé rychlostní zkoušce stálo Haydena Paddona na české Baerum Rally Zlín více než tři minuty, ale úřadující mistr Evropy v rallye se v závěrečném dni probojoval zpět a mezi jezdci šampionátu ERC obsadil 13. místo.

Tři body plus tři bonusové body za třetí místo v Power Stage zvyšují náskok Paddona v ERC Championship před Mathieu Franceschi na 13 bodů a míří do posledních dvou podniků.

Franceschi vypadal, že bude po sobotním závodě bojovat o pole position, ale byl nucen odstoupit ve dvanácté rychlostní zkoušce poté, co utrpěl vážné poškození pneumatiky.

Jan Kubicki, 11násobný vítěz České zlínské rallye, měl problémy s pneumatikami a vypadl z boje o deváté vítězství v řadě, když musel na páté rychlostní zkoušce vyměnit kolo.

Kopeckého problémy otevřely cestu další místní naději Dominiku Stretskemu, který porazil Rakušana Simona Wagnera o 19,2 sekundy. První tři místa obsadil další domácí Eric Kies, první pětku uzavřeli Adam Brezek, Filip Maris a čtyři čeští jezdci.

Baddon, doprovázený spolunavigátorem Johnem Kennardem ve voze BRC Racing Hyundai i20N Rally2, vstoupil do prvního celého soutěžního dne po 9,57 kilometru dlouhé trojité rychlostní zkoušce přes Zlín z desátého místa se ztrátou 6,9 sekundy na lídra.

Ve druhé rychlostní zkoušce po průjezdu 12,73 kilometru z Brezové dosáhl na druhé místo a na sedmé místo se vyšvihl v páté rychlostní zkoušce, kde Kopecký ztratil více než dvě minuty při výměně kola.

Paddon zůstal na sedmém místě a mířil do osmé rychlostní zkoušky, která trvala 13,19 kilometru, poté utrpěl dvojité proražení pneumatiky a pád. Novozélandské duo dokončilo etapu 3 minuty a 48,2 sekundy za Stritskym a propadlo se na osmnácté místo.

Devátá rychlostní zkouška byla kvůli počasí zrušena z bezpečnostních důvodů a Stretsky tak předstihl Wagnera o 21,1 sekundy.

READ  Prodaná nevěsta: Český vtip v Garsingtonu

Paddon získal své místo v nedělním dopoledním kole a skončil 15. a vedl poslední tři kola.

Osmé místo v rychlostních zkouškách 13 a 14 ho posunulo na 14. místo a zbývala už jen Power Stage.

Přejezd Halinkovice dlouhý 12,48 kilometru dokončil třetím nejrychlejším časem, pouhé tři vteřiny za nejlepším časem, a zajistil si tak další tři body do prvenství.

Celkově byl Badon klasifikován na třináctém místě, 4 minuty a 51,1 sekundy za Stretske.

„Byl to zklamaný víkend, chtěli jsme se vrátit s více,“ řekl po závěrečné etapě.

„Z pohledu turnaje to bylo zklamání a nemůžeme se spoléhat na zklamání jiných lidí. Pojedeme do Walesu s naším potenciálem, takže uvidíme, co tam dokážeme.“

Předposlední kolo mistrovství Evropy v rally, Ceredigion Rally, se pojede od 30. srpna do 2. září. Paddon se spolunavigátorem Jaredem Hudsonem vyhráli Wales Rally v roce 2022.

Slezská rallye zakončuje mistrovství ERC od 11. do 14. října. Do turnaje se započítává sedm nejlepších z osmi kol každého soutěžícího, přičemž v jednom turnaji je vyřazeno jedno kolo.

Franceschiho neúspěch v dokončení závodu je jeho druhým bezbodovým vítězstvím v roce 2024 poté, co vynechal Královskou rallye Skandinávie, což znamená, že jedna z jeho nebodovaných jízd se započítá do jeho výzvy k titulu ERC.

Obrázek banneru: Mistrovství Evropy v rally