Zpráva ze závodu: 3. kolo 2024 ProTour 4X – Dobrány, Česká republika

Závod 2024 4X ProTour se v sobotu večer přesouvá na třetí kolo do Dobrán v České republice. Tato fantastická trať je domovem profesionálního závodníka Tomáše Brožka a lze říci, že trať reprezentuje současný styl tratí 4X. Obrovské skoky, vysoká rychlost a opravdová střela do ruky pro tento sport. Zatímco hardtailová kola jsou nyní extrémně vzácná, terénní kola tlačí rychlost a styl stezek.

Víkend začal v pátek prvním tréninkem. Sezení bylo delší než obvykle, dvě hodiny, což dalo závodníkům dostatek času na zvládnutí jedné z nejtěžších 4X závodních tratí na světě. Trať byla ve výborném stavu. Malá přeháňka před tréninkem udělala trať perfektní. Závodníci si rozdělovali trať a zvládali podmínky.

Sobota – kvalifikace:

V sobotu odpoledne probíhala kvalifikace. Skvělé povětrnostní podmínky pokračovaly. Modrá obloha a teplé teploty přivedly davy lidí a festival byl v plném proudu.

Začala kvalifikace žen. Čtyřnásobná vítězka ProTour Catherine Oldfieldová v posledních kolech tréninku uklouzla a skočila z trati. Zopakoval jsem to v kvalifikaci a to stačilo k dosažení nejrychlejšího času.

Pak přišli muži. Bylo tam hodně místních, kteří hledali rychlost a jeden po druhém posouvali své limity, aby se pokusili kvalifikovat. Thomas Slavik, aktuální bodovaný lídr závodu ProTour 4X, zajel nejrychlejší čas 39,08 sekundy, o celou sekundu před Hannesem Slavikem a Scottem Beaumontem.

Sobota – závod:

Po kvalifikaci následovala skvělá show nejlepších dirtových skokanů v ČR, kteří pro fanoušky házeli 360 stupňů a mnoho backflipů.

Počáteční kola závodu byla nabitá akcí, když soupeři bojovali o postup do semifinále.
V semifinále začala elita stoupat do čela. V prvním semifinále ovládl závod Tomáš Slavík, který vyhrál závod a zajistil si postup do finále s Jakimem Vaňkem, který porazil domácího hrdinu Tomáše Brožka.
Ve druhém semifinále se Hannes Slavik trápil v první zatáčce a hned za ním Gustao Dadella. K Dadelle však měl blízko kmotr 4X Scott Beaumont. S víkendovou přihrávkou se Beaumont vrhl na obrovský úhel 180 stupňů a přihrávku zapíchl. Dav šílel, když si Beaumont zarezervoval své místo ve finále s Hannesem Slavikem.
finále:

READ  Nový web zobrazující dokumenty k invazi do Československa v roce 1968 - Brněnský deník

V juniorském finále mužů se utkala bitva mezi německým mistrem Nikolajem Mihaljevičem a Tomášem Brožkem. Mihaljevic díky svému nejlepšímu výkonu roku urval vítězství Brožkovi, Gustao Dadellovi a Janu Balonovi.

V popředí stály elitní dámy. Catherine Oldfield ovládla den a dokázala zvítězit, a proto vést celkové pořadí série. Saffron Newhouse, která debutovala v závodě ProTour 4X, skončila druhá a slíbila, že se po skvělém dni závodění vrátí.

Posledním závodem bylo finále mužů.

První bránu obsadil Tomáš Slavík, druhou Hannes Slavík, třetí Scott Beaumont a čtvrtou Jachem Vaněk. Brána klesla a mezera mezi Slavíkem byla velmi malá! Thomas vyrazil vpřed do první zatáčky s Hannesem za ním. Beaumont se snesl do první zatáčky shora dolů a přesunul se do třetí. Poté se z toho stal obrovský závod o druhé místo, když Beaumont za Hannesem Slavíkem do spodních zatáček dojel. Využil každou vnitřní čáru, ale nedokázal ji překonat. Tomáš Slavík urval vítězství Hannese Slavíka, Scotta Beaumonta a čtvrtého Jachema Vaňka.