Hlinka Gretzky Trophy 2024: Nejdůležitější ze semifinále, kdy Kanada a Česká republika bojují o zlato

EDMONTON – Je čas na zlatou odvetu.

Kanada a Česká republika se díky svým vítězstvím v semifinálových zápasech utkají o zlato na Hlinka Gretzky Cupu v Edmontonu v Albertě v sobotu ve 20:00 ET.

Oba týmy se střetly ve hře o zlato, když Břeclav hostila turnaj v roce 2023, přičemž vítězným gólem v prodloužení dal Malcolm Spence výhru Kanady. Česká republika porazila Kanadu 6:4 v přípravném utkání dva dny před startem skupinové fáze.

Kanada odehraje 28. zápas na turnaji a bude usilovat o 25. titul. Mezitím se Česká republika může stát teprve druhým aktivním týmem, který vyhrál dva šampionáty poté, co porazil Spojené státy v roce 2016. Kanada vyhrála poslední dva šampionáty, zatímco Česká republika získala od roku 2014 čtyři tituly.

Kanadský tým se v semifinále střetl s americkým protějškem ze Severní Ameriky, kde jednou postoupil 2:0. USA se pak vrátily gólem ve druhém, než Cole Reshney skóroval na konci druhé třetiny 3:1, aby dal Kanadě trochu prostoru. Luca Romano pak skóroval do prázdné branky, poté se v poslední minutě trefil Gavin McKenna a ukončil zápas výhrou Kanady 5:1.

Švédsko dokázalo vstřelit první gól proti Čechům, krátce po poločase se trefil Viktor Klingsell. Jenže třemi vstřelenými brankami ve druhém poločase se Češi rázem ocitli v pohodlné pozici. Češi necelé dvě minuty před začátkem utkání vstřelili dva góly do prázdné branky, což vedlo k porážce Švédska, týmu, o kterém mnozí očekávali, že se před začátkem turnaje utká o zlatou medaili.

USA a Švédsko se v sobotu odpoledne utkají o bronzovou medaili v 15:30 ET.

Zápas o páté místo začal pomalu, ale Slovensko nakonec dokráčelo k vítězství 5:2. Jediný gól dal ve druhém poločase Adam Guler a ve třetí třetině přidali další branky Andreas Straka, Michal Svrcek a Michal Kapos, aby v jednu chvíli vedli 4:0. Max Zergebel a Reihards Greeva skórovali o tři minuty později, ale Tobias Tomek skóroval do prázdné branky a posunul zápas v jejich prospěch.

Zápas o sedmé místo byl určitě zajímavý. Finsko a Švýcarsko vyrovnaly ve druhé třetině 2:2, ale Finové nakonec uspěli a zvítězili 5:2. Švýcarsko se v průběhu turnaje umístilo na posledním místě s jediným bodem.

READ  Český architekt proměňuje bunkry z druhé světové války v moderní útočiště

Zde je pohled na nejlepší hráče ze semifinálových zápasů a zápasů o páté místo:

Kanada

#5 Matthew Schaefer, D: Schaefer byl opět nejlepším hráčem Kanady. Zpomaluje dění tím, jak nosí puk v útočném pásmu, a na začátku si připsal asistenci na gól Kanady na 1:0. Poté skvěle zahrál na gól, který by byl 3:1, nebýt zákroku brankáře. Schaefer určitě nadchne tým v první pětce.

#1 Jack Ivankovic, brankář: Ivankovič byl jedním z nejlepších brankářů na turnaji, ne-li vůbec nejlepším. Dnes se mu podařilo uchovat šance Kanady na kvalifikaci a podařilo se mu udržet klid i v závěrečných fázích zápasu, kdy na něj Američané intenzivně útočili. Jediný gól, který Ivankovič inkasoval, byla dobrá střela od Sama Spehara, takže toho moc nezmohl. Očekává se, že zítřejší zápas bude svědkem ostré konfrontace mezi dvěma brankáři.

#23 Cameron Schmidt, pravé křídlo: Schmidt dal jeden gól a na další asistoval v dalším působivém úsilí Canadiens. Před pár dny dvakrát skóroval a zdá se, že si u sítě hodně věří. Bylo to dobré čtení Gutiho střely od zadních desek a pak to dal do sebe, což ukazuje pěkný záblesk dobré hokejové inteligence.

#12 Alex Hwang, D: Po příchodu z kabiny ve druhé třetině skóroval Hwang za Canadiens, když dostal přihrávku od Bradyho Martina a tvrdou střelou zvýšil na 2:0. Hwang hrál na turnaji velmi dobře, a přestože byl tišší než Schaefer, myslím si, že na tomto turnaji dokázal, co dokáže se spoustou času na ledě a pukem na hokejce.

USA

#15 Sam Spehar, A: Spehar vstřelil gól, který vyrovnal oba týmy 1:1 po dobré snaze z jeho strany. Je rychlý a dělá vše, co je v jeho silách, aby přitlačil soupeře tak silně jako kterýkoli jiný hráč v tomto turnaji. Chce být zapojen za všech okolností a nezdá se, že by se držel zpátky, a to ani během dlouhých období práce. Myslím, že Spehar se na tomto turnaji opravdu osvědčil a i přes jeho malou velikost si jeho pracovní morálka vysloužila nějaké ohledy.

READ  Proč je Praha lepší než jiné regiony? Test a domácí kancelář

#4 Colin McCratt, D: Makrat je solidní obránce v obou směrech a myslím si, že dnes odvedl dobrou práci, když dostal míč do brankoviště. Mám pocit, že se mi jeho turnaj nelíbil tolik jako některým dalším hráčům, ale myslím, že dnes byl rychlý a těžko se proti němu hrálo. Byl postaven proti dvěma nejlepším lajnám Kanady a nedovolil jim přiblížit se Ryanu Cameronovi v americké brance.

Česká republika

#17 Adam Bank, A: To byl Banksův nejlepší zápas na turnaji – více než jeho předchozí hra, ve které získal pět bodů. V prvních 40 minutách dal gól a dvě asistence a vypadalo to, že se mu to dnes podaří. Aby hráč o výšce 5 stop 7 vzkvétal a měl šanci v NHL, musí být speciální. Tento týden ukázal, čeho je schopen, a nemůžu se dočkat, až ho budu sledovat v NHL.

#15 Thomas Boletin, LW: Bulletin hrál v minulosti vynikající mezinárodní hokej, ale po většinu turnaje nehrál na vysoké úrovni, o které víme, že je schopen. Dnešek vypadal jako jeden z těch zápasů, kde se mu dařilo – Boletin byl opravdu agresivní a dával skvělé přihrávky. Dostal penaltu, ale myslím, že celkově vypadal, že může hrát, kdo chce.

#8 Vit Zahejski, pravé křídlo: Zahejski se pohyboval a pohyboval na přesilovce, ve druhé třetině vstřelil gól a přidal asistenci, než skóroval do prázdné branky. Nový útočník Kamloops Blazers získal body ve svých posledních dvou zápasech před dneškem a pohyboval pukem lépe, než když začínal, takže náskok byl silný.

#1 Ondřej Štěpiták, brankář: S výjimkou Kanaďana Jacka Ivankoviče byl Stipitak nejlepším brankářem turnaje. Na začátku zápasu nebyl otestován, ale v posledních minutách byl hvězdou a dokázal zastavit útoky Švédů, když na tom záleželo. Je to velký důvod, proč Češi dospěli do této fáze.

Švédsko

#6 Multiface, D: Vaas zasadil silný úder v první třetině a poté se stal skutečnou hrozbou po celý zbytek zápasu. Nepodává moc útočných výkonů (i když vstřelil gól proti Švýcarsku), takže to omezuje jeho celkovou efektivitu, ale hraje dobře ve vlastním boxu a je dobrý v přechodu. Jeho dnešní výkon mě opravdu ohromil.

READ  Živý přenos z České republiky a Belgie zdarma (27/3/21): Jak sledovat kvalifikace mistrovství světa, čas, kanál

#11 Jakub Isz Wozniak, levé křídlo:Pro JIW to byl těžký turnaj, ale cítil jsem, že dnes má co dokázat a byl dobrý. Dobře viděl na led a byl nejlepším hráčem Švédska, i když se zdálo, že Švédové jsou většinu první poloviny hry uzamčeni ve vlastním pásmu. Myslím si však, že tento turnaj pro něj nebyl výkonnostně dobrý.

Slovensko

#26 Jean Chauvin, c: Kritizoval jsem Chauvinův výkon – vím, že dnes před zápasem získal nějaké body, ale nebyl na tom nejlépe, jak ho známe. Dnes si připsal dva body, které pomohly změnit průběh utkání ve prospěch Slováků. Vypadal dobře ve střelbě i přihrávce a v pátek byl jedním z klíčových rozdílů.

#15 Andreas Straka, pravé křídlo: Straka byl výborný na míči a to odpovídalo i ukazateli skóre. Druhý gól vstřelil při přesilovce a na pátý gól přidal asistenci. Straka si vedl dobře v mé sledovanosti, takže jsem nadšený, že ho budu sledovat více.

#6 Michal Kapos, D: Kapos byl jedním z mých oblíbených obránců, který se na tomto turnaji nedostal do kvalifikace. Zdá se, že se mu v ofenzivě celkově moc nedaří, ale dnes skóroval parádní střelou. Prosím ho, aby dál střílel, protože je to tak mocné. V defenzivě byl dnes opět skála. Celkově to bylo velké úsilí.

Německo

#27 Rehards Greeva, pravé křídlo: Greva byl jedním z nejlepších hráčů Německa v předkole a konečně je zpět na výsledkové listině. Jeho bratr ho našel v závěru utkání osamoceného před brankou a Reihards napálil slovenského brankáře před vysokou střelou. Jako duo mám rád obě dvojčata Greffa, ale Reihards, silný útočník, byl dnes z těch dvou lepší.