Türkiye se střetne v osmifinále s Rakouskem a přivede Čechy zpět do vlasti

Turecko překonalo oduševnělý odpor desetičlenné České republiky středeční výhrou 2:1 díky gólům Hakana Calhanoglua a Cenka Tosuna, aby zajistilo remízu Eura 2024 s Rakouskem a poslalo své soupeře domů.

Český tým, který se na minulém mistrovství Evropy dostal do čtvrtfinále, potřeboval k udržení šance na kvalifikaci vyhrát, ale vyloučení záložníka Antonína Baráka ve dvacáté minutě za tvrdou druhou žlutou kartu bylo pro ně ranou. útočné úmysly.

V chaotickém a vypjatém závěru zápasu dostal v hádce sekund před závěrečným hvizdem červenou kartu český hráč Thomas Khoury. Kromě dvou červených karet udělil rozhodčí 16 žlutých karet, čímž stanovil nový rekord v disciplíně na mistrovství Evropy.

Oba týmy od začátku v hlučné atmosféře horké noci zamířily k zápasu a díky přítomnosti v Německu převyšovaly Čechy.

Gól třicetiletého tvůrce hry Calhanoglu v 50. minutě byl jeho prvním na jeho třetím evropském šampionátu a vyvolal mezi fanoušky oheň a delirium. Skóroval nízkou střelou přes brankáře Jindřicha Staňka, který si po zákroku těsně předtím poranil rameno a po vstřelené brance odešel zraněný.

Mladý Arda Guler promarnil nepochopitelnou příležitost dostat Turecko do vedení o dva góly a Češi vzápětí vyrovnali, když se v 66. minutě trefil po dlouhém náhozu Tomáš Souček, který způsobil chaos a odstartoval tak napínavý finálový zápas.

I když se Čechům zmařila naděje, když museli vyhrát, aby se kvalifikovali, trvalo až čtyři minuty přestávky, než si Turecko zajistilo vítězství.