Georgia 1 Česká republika 1: Špatní hráči, smůla Čechů a zranění

Gruzie a Česká republika půjdou do závěrečného kola zápasů s malým prostorem pro chyby poté, co se v Hamburku nedokázaly oddělit.

Hráč České republiky Adam Hlozek neměl gól za házenou předtím, než byl jeho tým potrestán v opačném pokutovém území za stejný přestupek, přičemž Ruben Hranac měl za to, že míč zpracoval, a umožnil tak Georgi Mikautadze vést Gruzii z penalty.

Patrik Schick, který odešel ze hřiště zraněný, ale zvýšil na 1:1, když si míč zastrčil ke vzdálenější tyči poté, co se hlavička spoluhráče Ondreje Lingera odrazila od tyče.

Gruzínský Saba Lobjanidze byl jen pár centimetrů od toho, aby Gruzii ukradl tři body při posledním výkopu zápasu, ale při pokusu o zakončení napínavého zápasu tři na jednoho vystřelil nad břevno.

Karl Anka a Duncan Alexander analyzují klíčové body rozhovoru ze sobotní patové situace ve Volksparku.

Gruzie je chybujícím umělcem na Euro 2024

Poté, co odehráli svou roli v napínavém zápase proti Turecku, mnozí přemýšleli, zda by Gruzie mohla zajistit další fotbalový svátek proti České republice.

Tým Willyho Sagnola je na 74. místě na světě – nejníže umístěný tým na Euru 2024 – ale stal se jedním z nejzábavnějších týmů na turnaji.

Khvicha Kvaratskhelia a Zoriko Davitashvili představují kreativní hrozbu pro driblování a Giorgi Mamardashvili se rychle vyvíjí v jednoho z nejlepších brankářů na světě. Toto je tým postavený tak, aby „začal“, preferuje kompaktní obranu blíže k pokutovému území, než hledá dlouhé přihrávky na krajní obránce, aby se dostali na hřiště. To znamená, že jejich hry se často brzy uchýlí k posledním obranným opatřením; Češka po celý první poločas opepřila gruzínské pokutové území křižáky, ale nedokázala je překročit.

READ  Dnes - Rusko porazilo Chorvatsko a vyhrálo Davis Cup po 15 letech čekání

„Gól“ z 23. minuty jejich rivala málem zlomil srdce Gruzíncům, ale VAR zjistil, že se míč před vstupem do branky odrazil od paže českého útočníka Hložka.

Gruzie poté udělala krok, než se nakonec ujala vedení z pokutového kopu Mikautadzeho.

Jsou chvíle, kdy Georgia může připomínat Newcastle United pod vedením Steva Bruce, kdy Allan Saint-Maximin a Miguel Almiron musí nést míč 40 až 50 yardů najednou, aby se dostali do poslední třetiny.

Mikautadze je profesionální škůdce na hrotovém útočníkovi, ale není přirozeným terčem a na jeho straně může někdy chybět útočný výpad. Tito účastníci turnaje poprvé však mají své kouzlo. Gruzie je tým, který se nebojí riskovat na obou koncích kurtu.

George Mikautadze penaltou dostává Georgii dopředu (Julian Feeney/Getty Images)

Karla Anka

První poločas byl pro Česko téměř historicky smolný

Jednou z nuancí fotbalu je, že má ze své podstaty nízké skóre. V mnoha sportech obrovský tlak, který Česká republika vyvíjela na Gruzii v prvním poločase v Hamburku, vedl Ivan Hašek do přestávky s pozoruhodným náskokem. Místo toho propadli 1:0 v téměř zoufalství.

Jejich počty v prvních 45 minutách ztěžují čtení českým fanouškům. Vystříleli 13 střel, z toho devět zevnitř pokutového území, za branku 1,73 x nula. Rozdíl 11 ran mezi Českou republikou a Gruzií je největší v prvním poločase na Euru 2024, pouze 14 zápasů v historii mistrovství Evropy (mezi lety 1980 a 2024) zaznamenalo větší zápas.

A těch 13 střel nezahrnuje ani snahu, že nešťastného Hlozeka vyloučil VAR za házenou ve 23. minutě, což je stejný typ přestupku, který Gruzii vynesl pokutový kop, když se poločas blížil. Jak to chodí smolnými fotbalovými poločasy, tam tomu tak bylo.

READ  Connor Roberts: Wells si nemůže dovolit porazit Českou republiku ve světových kvalifikacích | fotbalové novinky

Duncan Alexander

Mamardashviliho pověst stále roste

Pokud jste před tímto turnajem o brankáři Gruzie a Valencie Mamardashviliho mnoho nevěděli, tento zápas byl skvělý způsob, jak to zjistit.

23letý hráč zachránil sedm ran v prvním poločase a také si našel čas využít svůj 6ft 6in (198 cm) rám k tomu, aby udělal tři „vysoké nároky“ z mnoha křížků vypálených Českou republikou do boxu.

Diváci La Ligy budou vědět, že Gruzínci v takových věcech prospívají. V sezóně 2023-24 měl Mamardashvili nejlepší brankovou prevenci v lize.

Jeho hbité pohyby, silné ruce a odvaha uvnitř boxu z něj dělají jednoho z nejlepších brankářů na tomto turnaji. Je to brankář, který znepříjemňuje útočníkům střetnutí jeden na jednoho.

Přes všechny své kvality si však vystačil s větší ochranou než obránci kolem něj. Když se Češi konečně prosadili, byl to právě rohový kop Vladimíra Coufala, který zasáhl hruď Patrika Schicka u zadní tyče.

Mamardashvili pravděpodobně stráví nadcházející týdny spojením s přesuny do bohatších klubů po celé Evropě – Sportovec O muže z Valencie se údajně zajímá Newcastle. V příštích dnech bude ve své vlasti popisován jako kultovní hrdina.

Giorgi Mamardashvili porazil Tomáše Součka z České republiky (Marco Steinbrenner/DeFodi Images přes Getty Images)

Karla Anka

Čechovo zranění bylo pro Čechy obrovskou ranou

Pro Čecha to bylo několik těžkých sezón. Řada problémů s třísly znamenala, že útočník místy bojuje o konzistenci a plynulost. Zatímco 28letý hráč slavil ligový a pohárový double s Bayerem Leverkusen v sezóně 2023-24, šlo spíše o rotační kapacitu.

Čech má stále dobrý skórovací pohyb v kabině. Nešel do tohoto zápasu s tím, že by chtěl míč vystřelit, ale jeho gól z 59. minuty byl důležitý.

Při úvodní oslavě byl nesmělý, ale o devět minut později vypadal zničeně, když ho po pokusu o útěk zastavilo zranění. Vzlétl a skončil s ledovým obkladem přilepeným na horní části lýtka. Už tak mizerné gólové šance Česka se bez něj dále snížily.

Čech opouští hřiště po zranění (Dan Mullan/Getty Images)

Čech z něj udělal se šesti góly nejlepšího střelce své země v historii mistrovství Evropy. Pokud nebude schopen prokázat svou způsobilost k účasti v závěrečném skupinovém utkání proti Turecku, převezme úkol vstřelení gólu 25letý Mojmir Çetil.

READ  Minium: Jana Milichová z ODU bude mít úžasnou kariéru v ženském golfu NCAA

Česká republika miluje zaplavování pokutového území útočníky a přihrávkami. Ráda provádí rutinu zadní tyče při rohových kopech a použití Tomáše Součka a Coufala znamená, že mají chuť West Hamu více než jedním.

Karla Anka

Kam tento výsledek zanechává Gruzii a Českou republiku?

Jeden bod – a jak blízko byla Gruzie k zisku treble, ale Lubjanidze chyběl – oba týmy potřebují hvězdy, aby byly ve skupině F.

Zatímco čekají na závěr zápasu Turecka proti Portugalsku, který začíná v 17:00 britského času (v poledne ET), oba týmy budou muset vyhrát poslední kolo zápasů, aby měly nějakou šanci na kvalifikaci. Gruzie se příští středu střetne s Portugalskem, Česká republika se utká s Turkiye.